Güneş Enerjisi Uygulamaları

Panel: Güneş ışınlarını emen, içinde kanallar bulunan iletkenliği yüksek malzemeden yapılan parçadır. Panel, güneş ışınımını, ısıyı çevirerek akışkanı (su, antifirizli su, yağ vb.) ısıtır. Genel olarak paneller, iletkenliği yüksek ve kullanılabilirliliği en uygun olan bakır ve alüminyum metallerinden üretilmektedir.

Ezinç yüksek performans kolektörlerinde siyah krom ve sunselect selektif yüzeyler kullanılır.

Üst Örtü: Kolektörü dış etkilerden korumanın yanı sıra, Kolektörden çevreye ısı taşınımı ve ısı ışınımı yolları ile gerçekleşecek ısı kayıplarını azaltmak amacıyla saydam malzemeler üst örtü olarak kullanılmaktadır. Güneş ışınlarını minimum yansıtma ile çok yüksek oranda alt kısımdaki siyah absorber yüzeye iletilmesini sağlayacak yüksek ışık geçirgenliğine ve içeride oluşacak basınca karşı mukavemeti yüksek düşük demiroksitli cam kullanılır.

İzolasyon: Kolektörün içerisindeki sıvı akışkana iletilen ısı enerjisini muhafaza etmeye yarar. Kolektörlerde izolasyon malzemesi olarak; cam yünü, taş yünü veya ozon tabakasına zarar vermeyen, Monoblok döküm CFC Free poliüretan, sert köpük kullanılmaktadır.

Kasa Çıta: Kasa: Kolektörü oluşturan ve içinde su dolaşan siyah yüzeyli ışınım emici panel, saydam cam örtü yalıtım malzemesi gibi kısımların dış hava etkilerinden koruması için kullanılan muhafaza ve birleştirme aksamıdır.Dış etkenlerle sürekli temas halinde olmasından dolayı korozyona dayanıklı malzemeden yapılır. Genellikle alüminyum, galvanizli sac vb. malzeme kullanılır.

Tüm Ezinç ürünlerinde Kolektör kasası sertleştirilmiş ETİAL 60 kalite (DIN AlMgSi 0,5-AA 6063) ekstrüze alüminyumdan imal edilmektedir. Kasanın birleştirilmesi kaynakla yapılıp monoblok hale getirilmektedir. Kasa yüzeyindeki kir ve yağlar temizleme banyolarında arındırılıp, yüzeye kromat kaplama yapılır. Bu sayede uygulanacak elektrostatik boyanın kasaya mükemmel yapışması sağlanır. Kromat kaplamanın ardından kasa elektrostatik polyester boya ile boyanıp 200 °C sıcaklıkta pişirilmektedir.

Çıta: Kolektör kasasının aynı özelliklerine sahip gereken durumlarda kolayca cam değiştirmeye uygun dizaynlıdır. Tam su sızdırmazlığı sağlar, estetik görünümlüdür.

Cam Fitili: Tam su sızdırmazlığı sağlayıcı formda, dış ortam etkileri ve güneş ışınımı ile gelen zararlı ultraviole (UV) ışınlarına karşı dayanıklı, uzun ömürlü EPDM kauçuktan mamuldür.

Manifolt Contası: Tam su sızdırmazlığı sağlayıcı, panel ile kasa arasındaki ısı köprüsünü engelleyecek formda, dış ortam etkileri ve UV ışınlarına karşı dayanıklı, uzun ömürlü EPDM kauçuktan mamuldür.

Taban Sacı: Dış etkilere karşı kolektör içindeki malzemeyi koruyan alüminyum, galvanizli sac vb. malzemeden yapılır

Web tasarım ve programlama Programlama ve Yazılım